Booklovers
ЧЕТЕТЕ ПРЕВОДИТЕ НИ НА ВАШИТЕ ЛЮБИМИ ПОРЕДИЦИ!

Booklovers
ЧЕТЕТЕ ПРЕВОДИТЕ НИ НА ВАШИТЕ ЛЮБИМИ ПОРЕДИЦИ!

Booklovers
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Booklovers

ЗАПОВЯДАЙТЕ ДА ЧЕТЕТЕ НАШИЯ НОВ ФЕН ПРЕВОД НА ПЪРВАТА КНИГА ОТ ПОРЕДИЦАТА НА НАЛИНИ СИНГ - В РОБСТВО НА УСЕЩАНЕТО

 
ИндексПоследни снимкиТърсенеРегистрирайте сеВход

 

 Испанска литература

Go down 
+2
gal4eto9052
Melrose
6 posters
АвторСъобщение
Melrose
VIP



Брой мнения : 5411
Join date : 18.02.2009
Age : 32
Местожителство : Somewhere over the rainbow...

Испанска литература Empty
ПисанеЗаглавие: Испанска литература   Испанска литература I_icon_minitimeЧет 26 Ное 2009 - 16:48



  • Чели ли сте?

  • Интресували ли сте се от някой автор?

  • Ако да, с какви впечатления сте оснанали?

  • Кои са ви любими?
Върнете се в началото Go down
gal4eto9052

gal4eto9052


Брой мнения : 2809
Join date : 19.01.2009
Age : 31
Местожителство : Neverland

Испанска литература Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Испанска литература   Испанска литература I_icon_minitimeЧет 26 Ное 2009 - 16:59

Габриел Гарсия Маркез.
Имаме няколко книги у дома, но не съм ги чела. Все пак съм чувала доста за него. Но по принцип сега не мога да се сетя за други...
Върнете се в началото Go down
lady_abadon

lady_abadon


Брой мнения : 2078
Join date : 27.02.2009
Age : 30
Местожителство : in the love letters that i wait ♥♥♥

Испанска литература Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Испанска литература   Испанска литература I_icon_minitimeНед 29 Ное 2009 - 15:05

Чели ли сте? - Да, беше задължително за края на 8-ми и 9-ти клас да прочета поне по една книга на испански. Освен това аз самата съм чела книги на испански, така, за удовоствие. Чела съм ¨Rimas y leyendas¨ - Gustavo Alfonso Becquer, ¨El hidalgo Don Quijote de La Mancha¨ - Miguel Servantes, ¨En torno al casrcismo¨ y ¨Cómo se nace el día¨ - Miguel de Unamuno, ¨Libro de poemas¨, ¨Canciones¨ - Frederico García Lorca, ¨Leyendas latinoamiranas¨ - не помня от кого.

Интресували ли сте се от някой автор? - Интересувала съм се от цялостната им литератра, но съм се задълбочавала в произведенията на Беккер и в живота на Сервантес.

Ако да, с какви впечатления сте оснанали? - И до ден днешен Беккер остава част от настолната ми литература. Прекрасен автор, с чудесно чувство за ритъм и мелодика на речта, страхотни сравнения и метафори. От своя страна Сервантес е гении в пародията и иронията. Много модернистично подхожда откъм идеи как да представи различното си мнение, без той сам да пострада. Но и двамата, за да бъдат оценени по достойнство, трябва да се четат в оригинал.

Кои са ви любими? - Беккер и Лорка, тъй като аз съм голям любител на поезията, иначе и Сервантес, но той звучи коренно различно в оригинал - в пъти по-добре.
Върнете се в началото Go down
http://www.november-is-full-with-kisses.blogspot.com/
sunshine.

sunshine.


Брой мнения : 2052
Join date : 17.01.2009
Age : 29

Испанска литература Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Испанска литература   Испанска литература I_icon_minitimeНед 29 Ное 2009 - 16:23

Мигел де Сервантес.
Мама има "Дон Кихот" и само това негово знам, не съм чела книгата, но скоро ще я прочета по задължение заради училище.
Това може би е единствения испански автор, който знам, че имаме вкъщи 100%. Може да имаме някоя друга книга на друг автор, но по-неизвестните книги вкъщи не ги знам.
Върнете се в началото Go down
gal4eto9052

gal4eto9052


Брой мнения : 2809
Join date : 19.01.2009
Age : 31
Местожителство : Neverland

Испанска литература Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Испанска литература   Испанска литература I_icon_minitimeСъб 12 Дек 2009 - 12:26

Оу, Дон Кихот и аз съм го чела, просто бях забравила.
Да,е дна от малкото книги, за които се радвам, че са от задължителната подготовка, много ми харесва темата за смъртта на стария свят.
Хубава книга е, наситена с емоции, коя от коя по - трагични и комични същевременно, но е много жалко, че толкова малко хора я оценяват.
Върнете се в началото Go down
Melrose
VIP



Брой мнения : 5411
Join date : 18.02.2009
Age : 32
Местожителство : Somewhere over the rainbow...

Испанска литература Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Испанска литература   Испанска литература I_icon_minitimeВто 27 Апр 2010 - 20:33

Порових се и открих, че има литературна награда, която се връчва специално, за приноси към Испанската литература.

Наградата Мигел де Сервантес (на испански Premio Miguel de Cervantes) е ежегодна литературна награда, която се връчва на испаноезичен писател за неговото цялостно творчество. Това е най-авторитетното отличие за испаноезична литература.

Кандидатите се предлагат от 22 академии на испанския език по света, лауреатът се обявява в края на съответната година, а наградата му се връчва от испанския крал на 23 април следващата година в Алкала де Енарес (датата на смъртта и родното място на писателя Мигел де Сервантес). Паричното изражение на наградата от 125 000 евро.

Досега наградата Сервантес са получили само две жени: Дулсе Мария Лойнас и Мария Самбрано.

Списък на наградените

2009 Хосе Емилио Пачеко (Мексико)
2008 Хуан Марсе (Испания)
2007 Хуан Хелман (Аржентина)
2006 Антонио Гамонеда (Испания)
2005 Серхио Питол (Мексико)
2004 Рафаел Санчес Ферлосио (Испания)
2003 Гонсало Рохас (Чили)
2002 Хосе Хименес Лосано (Испания)
2001 Алваро Мутис (Колумбия)
2000 Франсиско Умбрал (Испания)
1999 Хорхе Едуардс (Чили)
1998 Хосе Йеро (Испания)
1997 Гилермо Кабрера Инфанте (Куба)
1996 Хосе Гарсия Нието (Испания)
1995 Камило Хосе Села (Испания)
1994 Марио Варгас Льоса (Перу)
1993 Мигел Делибес (Испания)
1992 Дулсе Мария Лойнас (Куба)
1991 Франсиско Аяла (Испания)
1990 Адолфо Бьой Касарес (Аржентина)
1989 Аугусто Роа Бастос (Парагвай)
1988 Мария Самбрано (Испания)
1987 Карлос Фуентес (Мексико, роден в Панама)
1986 Антонио Буеро Вайехо (Испания)
1985 Гонсало Торенте Байестер (Испания)
1984 Ернесто Сабато (Аржентина)
1983 Рафаел Алберти (Испания)
1982 Луис Росалес (Испания)
1981 Октавио Пас (Мексико)
1980 Хуан Карлос Онети (Уругвай)
1979 Хорхе Луис Борхес (Аржентина) и Херардо Диего (Испания)
1978 Дамасо Алонсо (Испания)
1977 Алехо Карпентиер (Куба)
1976 Хорхе Гилен (Испания)
Върнете се в началото Go down
rolly

rolly


Брой мнения : 197
Join date : 04.06.2010

Испанска литература Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Испанска литература   Испанска литература I_icon_minitimeПет 18 Юни 2010 - 18:04

здравейте Smile знам че е малко нередно да питам въпроси вместо да коментирам испанската литература но трябва да прочета няколко книги през лятото (а в момента живея в Испания и съм почти до никъде с испанския) защото иначе нашите ще ми спрат парите за вампи книгите No та въпроса ми е : Можете ли да ми предложите хубави книги на испански Question

много мерси предварително Smile
Върнете се в началото Go down
Melrose
VIP



Брой мнения : 5411
Join date : 18.02.2009
Age : 32
Местожителство : Somewhere over the rainbow...

Испанска литература Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Испанска литература   Испанска литература I_icon_minitimeПет 18 Юни 2010 - 20:32

rolly написа:
здравейте Smile знам че е малко нередно да питам въпроси вместо да коментирам испанската литература но трябва да прочета няколко книги през лятото (а в момента живея в Испания и съм почти до никъде с испанския) защото иначе нашите ще ми спрат парите за вампи книгите No та въпроса ми е : Можете ли да ми предложите хубави книги на испански Question

много мерси предварително Smile
Има си тема за търсене. Wink
Върнете се в началото Go down
Caius's Huge Fan

Caius's Huge Fan


Брой мнения : 119
Join date : 04.09.2009
Age : 26
Местожителство : h3aveN...

Испанска литература Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Испанска литература   Испанска литература I_icon_minitimeСъб 24 Юли 2010 - 16:48

Ами аз засега се ограничавам до Исабел Алиенде-Портрет в сепия(взех си я от една разпродажба, другите не съм й ги чела) и Едмондо де Амичис-Сърце (от която останах с доста добро впечатление).
Върнете се в началото Go down
Sponsored content





Испанска литература Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Испанска литература   Испанска литература I_icon_minitime

Върнете се в началото Go down
 
Испанска литература
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1
 Similar topics
-
» Нобелова награда за литература
» Хорър (литература на ужаса)

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Booklovers :: Забавление :: Книги-
Идете на: