Booklovers
ЧЕТЕТЕ ПРЕВОДИТЕ НИ НА ВАШИТЕ ЛЮБИМИ ПОРЕДИЦИ!

Booklovers
ЧЕТЕТЕ ПРЕВОДИТЕ НИ НА ВАШИТЕ ЛЮБИМИ ПОРЕДИЦИ!

Booklovers
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Booklovers

ЗАПОВЯДАЙТЕ ДА ЧЕТЕТЕ НАШИЯ НОВ ФЕН ПРЕВОД НА ПЪРВАТА КНИГА ОТ ПОРЕДИЦАТА НА НАЛИНИ СИНГ - В РОБСТВО НА УСЕЩАНЕТО

 
ИндексПоследни снимкиТърсенеРегистрирайте сеВход

 

 Литературата на XIX век

Go down 
4 posters
АвторСъобщение
Elune

Elune


Брой мнения : 1295
Join date : 15.08.2009
Age : 28
Местожителство : In my invisible music world...

Литературата на XIX век Empty
ПисанеЗаглавие: Литературата на XIX век   Литературата на XIX век I_icon_minitimeВто 27 Юли 2010 - 20:15

Не видях да има такава тема, затова реших да пусна...

Напоследък наистина много съм се увлякла по литературата от тази епоха.
В музиката, този век се нарича "Епохата на романтизма".
В литературата, това е века, в който всеки писател дава воля на въображението, което играе култова роля. Изтъква се емоционалната страна на героите, техните взаимотношения, връзката между две човешки същества... Това, като цяло, е основата на литературата въобще, но в този век, всичко това е на висок пиедестал.

Ето няколко книги от тази епоха, едни от най-известните, те излизаха заедно с вестник "Труд" и "24 часа" тази година.

Виктор Юго Парижката Света Богородица
Брам Стокър Дракула
Джейн Остин Гордост и предразсъдъци
Александър Дюма - син Дамата с камелиите
Стендал Пармският манастир
Робърт Луи Стивънсън Островът на съкровищата
Е.Т.А. Хофман Разкази
Натаниел Хоторн Алената буква
Гюстав Флобер Мадам Бовари
Лев Толстой Ана Каренина - I том
Лев Толстой Ана Каренина -II том
Оскар Уайлд Портретът на Дориан Грей
Любен Каравелов Българи от старо време; Мамино детенце
Антон Чехов Разкази Чарлс Дикенс Дейвид Копърфийлд
Иван Тургенев Бащи и деца
Емили Бронте Брулени Хълмове
Оноре дьо Балзак Дядо Горио
Мери Шели Франкенщайн
Уолтър Скот Айвънхоу
Николай Гогол Мъртви души
Емил Зола Жерминал
Захари Стоянов Записки по българските въстания - I том
Захари Стоянов Записки по българските въстания - II том
Едгар Алън По Разкази Александър Дюма Тримата мускетари
Хенри Джеймс Архивът на Аспърн
Фьодор Достоевски Престъпление и наказание
Луис Карол Алиса в страната на чудесата; Алиса в огледалния свят
Хенрик Сенкевич Quo vadis
Жорж Санд Мопра
Херман Мелвил Моби Дик
Маркиз дьо Сад Жюстин или неволите на добродетелта
Шарлот Бронте Джейн Еър
Аугуст Стриндберг Червеният салон
Алексанър Пушкин Капитанската дъщеря
Ги дьо Мопасан Един живот
Артър Конан Дойл Разкази
Сьорен Киркегор Дневник на прелъстителя
Карло Колоди Приключенията на Пинокио


Чели ли сте някои от тези книги? Какво мислите за тях? А други книги от XIX век знаете ли, познавате ли, чели ли сте?

Върнете се в началото Go down
chirsi

chirsi


Брой мнения : 365
Join date : 04.06.2010
Age : 28
Местожителство : Сливен *

Литературата на XIX век Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Литературата на XIX век   Литературата на XIX век I_icon_minitimeВто 27 Юли 2010 - 23:12

Ммм ти беше ми задала този въпрос в " Кой съм аз ? " Всички тези книги съм ги чела,но най-голямо впечатление ми направи на Виктор Юго " Парижката Света Богородица " Харесвам такива книги. Знам много такива книги на български писатели.Аз ти споменах в отговора си Smile

Много хубава темичка Лу Smile
Върнете се в началото Go down
Elune

Elune


Брой мнения : 1295
Join date : 15.08.2009
Age : 28
Местожителство : In my invisible music world...

Литературата на XIX век Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Литературата на XIX век   Литературата на XIX век I_icon_minitimeНед 9 Окт 2011 - 14:44

Обожавам литературата от деветнадесеттото столетие! В голяма част от произведенията на тези автори, аз откривам различни черти от своя характер. Самите нрави по онова време много ми допадат. Много често съм споделяла, че бих искала да живея през тази епоха. Големии гении са се родили по това време, най-вече в областта на изкуствата и литературата. Обожавам Джейн Остин, сестрите Бронте, Александър Дюма, Виктор Юго, Лев Толстой ... и много други автори, които са допринесли ужасно много за развитието на човешкото мислене. "Джейн Еър" е една от най-любимите ми книги. Главната героиня е типичен образец за силна, независима и отстояваща себе си и мнението си жена. Историята й е много завладяваща и Шарлот Бронте я прави една от най-добрите книги не само на 19 век. Без да си кривя душата мога да заявя, че литературата от романтизма ми е любима и с най-огромно удоволствие чета книгите от това столетие!
Върнете се в началото Go down
Mockingjay

Mockingjay


Брой мнения : 41
Join date : 13.11.2011

Литературата на XIX век Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Литературата на XIX век   Литературата на XIX век I_icon_minitimeНед 13 Ное 2011 - 14:30

Най-актуален, ако мога така да се изразя, е прочитът ми върху руската класика на 19-ти век, която дейсвително представя много стойностни книги. Има такива, които дори биха се харесали на почти всеки читател, независимо от вкуса му, тъй като предлагат значими и проблематични дори и в съвремието ни теми. Честно казано най-силно впечатление ми е оставил Достоевски, макар и когато тръгнах да чета творчеството му да бях скептично настроена. "Бедни хора" е едно доста реалистично и тъжно със своята откровенност произведение, макар и да не е най-доброто от автора. Не бях чак толкова впечатлена, до момента, в който не започнах да чета петокнижието. Да, несъмнено обемно творчество и все още не съм обхванала всичко от него, но от дотук прочетеното мога да кажа, че това са едни доста духовни, психологически, дори и философски книги и все пак достъпни за повечето хора. Любимата ми книга от руската класика е "Идиот" на Достоевски и ако има книга, която бих препоръчала - е, това е именно тя. Cute
Върнете се в началото Go down
lilito96

lilito96


Брой мнения : 25
Join date : 08.10.2011

Литературата на XIX век Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Литературата на XIX век   Литературата на XIX век I_icon_minitimeВто 29 Ное 2011 - 17:05

И аз съм фен на литературата от XIX век. От книгите, който си изброила не съм чела всички, но работя по въпроса. Haha! В момента чета Парижката Света Богородица и за сега ми е интересна. Но на мен любимата книга от 19 век ми е Гордост и предразсъдъци на Джейн Остин, въпреки че съм опитвала да чета и другите й книги, но не са ми интересни. Аз бих препоръчала Малки жени от Луиза Мей Олкъм. Общо четири книги :
Малки жени
Добри съпруги
Малки мъже
Синовете на Джо
На мен лично ми бяха много интересни.
Върнете се в началото Go down
Sponsored content





Литературата на XIX век Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Литературата на XIX век   Литературата на XIX век I_icon_minitime

Върнете се в началото Go down
 
Литературата на XIX век
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Booklovers :: Забавление :: Книги-
Идете на: