Booklovers
ЧЕТЕТЕ ПРЕВОДИТЕ НИ НА ВАШИТЕ ЛЮБИМИ ПОРЕДИЦИ!

Booklovers
ЧЕТЕТЕ ПРЕВОДИТЕ НИ НА ВАШИТЕ ЛЮБИМИ ПОРЕДИЦИ!

Booklovers
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Booklovers

ЗАПОВЯДАЙТЕ ДА ЧЕТЕТЕ НАШИЯ НОВ ФЕН ПРЕВОД НА ПЪРВАТА КНИГА ОТ ПОРЕДИЦАТА НА НАЛИНИ СИНГ - В РОБСТВО НА УСЕЩАНЕТО

 
ИндексПоследни снимкиТърсенеРегистрирайте сеВход

 

 Оскар Уайлд

Go down 
+12
ajvi
mstrovila
rosemary96
sironojka
nikito55
Lady Cullen
misspoesy
FoXy
gal4eto9052
Искра
presy
Izabella_Swan
16 posters
Иди на страница : 1, 2  Next
АвторСъобщение
Izabella_Swan

Izabella_Swan


Брой мнения : 349
Join date : 08.02.2009
Местожителство : Wonderland

Оскар Уайлд Empty
ПисанеЗаглавие: Оскар Уайлд   Оскар Уайлд I_icon_minitimeСъб 2 Май 2009 - 23:05

Оскар Уайлд 160px-Oscar_Wilde
Оскар Уайлд (Oscar Wilde) е ирландскидраматург, писател и поет. Един от най-успешните драматурзи на късновикторианскаАнглия, както и една от най-големите знаменитости на своето време, Уайлд претърпява драматичен провал и е хвърлен в затвора по обвинение за „долна непристойност“ заради хомосексуалното си поведение.
Оскар Уайлд е роден на
16 октомври1854 г. в Дъблин. Завършва с отличие колежа „Тринити“ и след това заминава за Оксфорд, за да продължи изучаването на класическа литература и философия. Там той бързо става популярен със своите предпочитания към зараждащото се ново декадентско движение, чийто идеал е „чистото изкуство“. В обществените си изяви Уайлд провокира светските кръгове с необичайния си маниер на обличане и с типа мъжественост, който демонстрира.

Книги:

Забележителната ракета(The Remarkable Rocket)
Звездното дете (The Star-Child)
Младият крал(The Young King)
Преданият приятел(The Devoted Friend)
Рибарят и неговата душа(The Fisherman and His Soul)
Рожденият ден на инфантата(The Birthday of the Infanta)
Себелюбивият великан(The Selfish Giant)
Славеят и розата(The Nightingale and The Rose)
Щастливият принц(The Happy Prince)


Пиеси:
Саломе(Salomé)

Разкази:

Кентървилският призрак(The Canterville Ghost)

Романи:

Портретът на Дориан Грей(The Picture of Dorian Gray)


Последната промяна е направена от Izabella_Swan на Съб 2 Май 2009 - 23:37; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото Go down
presy

presy


Брой мнения : 2337
Join date : 14.01.2009
Age : 29
Местожителство : Wonderland

Оскар Уайлд Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Оскар Уайлд   Оскар Уайлд I_icon_minitimeНед 3 Май 2009 - 10:40

Чела съм разказите му като по-малка, много са поучителни и интересни. Smile За съжаление нищо повече от това не мога да кажа, творчеството му е много малко.
Върнете се в началото Go down
Искра
Администратор



Брой мнения : 3909
Join date : 14.01.2009
Age : 32

Оскар Уайлд Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Оскар Уайлд   Оскар Уайлд I_icon_minitimeНед 3 Май 2009 - 11:04

Първите осем, ако не се лъжа са всичките, ги имам в един сборник "Гранатовият дом", та съм ги чела. Естествено, любимо ми е "Славеят и розата" - невероятен разказ... Скоро планувам да прочета и "Портретът на Дориан Грей".
Върнете се в началото Go down
gal4eto9052

gal4eto9052


Брой мнения : 2809
Join date : 19.01.2009
Age : 31
Местожителство : Neverland

Оскар Уайлд Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Оскар Уайлд   Оскар Уайлд I_icon_minitimeНед 3 Май 2009 - 11:16

Да, Искре, напълно си права - Славеят и розата е уникален разказ, един от малкото, на които плача абсолютно всеки път, когато ги чета.
"Портретът на Дориан Грей" е хубава книга, макар и не типично моя стил. Но все пак си е класика, затова успях да намеря време да я прочета. Smile
Върнете се в началото Go down
FoXy

FoXy


Брой мнения : 890
Join date : 22.01.2009
Age : 32
Местожителство : love street.

Оскар Уайлд Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Оскар Уайлд   Оскар Уайлд I_icon_minitimeНед 3 Май 2009 - 19:39

Когато бях малка майка ми ми четеше неговите разкази, а по-късно и сама си ги препрочитах. Наистина са страхотни и уникални. Най-голямо впечатление са ми направили Себелюбивият великан, Щастливия принц и Славет и розата, който определено е една от най-невероятните литературни творби, която съм чела! Като малка ми беше страшно тъжно за горкото птиче, а с години все повече и повече осмислях идеята.
Върнете се в началото Go down
Izabella_Swan

Izabella_Swan


Брой мнения : 349
Join date : 08.02.2009
Местожителство : Wonderland

Оскар Уайлд Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Оскар Уайлд   Оскар Уайлд I_icon_minitimeНед 3 Май 2009 - 20:11

Моята любима приказка на Оскар Уайлд е Славеят и Розата. Аз също много плача на нея,защото има супер много моменти,които са адски тъжни.
Spoiler:
И всичко което мога да кажа за него,е че пиша невероятни приказки.За жалост не съм чела
Портретът на Дориан Грей на планирам в най-скоро време да я прочета.


Последната промяна е направена от Alice Cullen на Пет 26 Мар 2010 - 22:10; мнението е било променяно общо 1 път (Reason for editing : Предупреждавайте за спойлери!)
Върнете се в началото Go down
misspoesy

misspoesy


Брой мнения : 296
Join date : 26.04.2009
Age : 28
Местожителство : Fox River

Оскар Уайлд Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Оскар Уайлд   Оскар Уайлд I_icon_minitimeНед 3 Май 2009 - 20:13

Чела съм много от неговите произведения, много увличащи и интересни са. Няма да съжалите, ако прочетете поне едно! Smile :Р
Върнете се в началото Go down
Lady Cullen

Lady Cullen


Брой мнения : 554
Join date : 20.01.2009
Age : 30
Местожителство : София

Оскар Уайлд Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Оскар Уайлд   Оскар Уайлд I_icon_minitimeСря 6 Май 2009 - 14:28

Ние в училище изучавахме "Щастливият принц" и "Славеят и розата". И двата разказа са невероятни и страшно поучителни. Чела съм и други негови разкази, но много отдавна и скоро пак трябва да ги препрочитам.
Не съм чела "Портретът на Дориан Грей", но трябва да я погледна в скоро време. Оскар Уайлд като класик си заслужава да му отделиш малко време.
Върнете се в началото Go down
nikito55

nikito55


Брой мнения : 190
Join date : 24.03.2009
Age : 30
Местожителство : София

Оскар Уайлд Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Оскар Уайлд   Оскар Уайлд I_icon_minitimeВто 23 Юни 2009 - 9:19

Леле на "Славеят и розата" рева и до ден днешен! а съм го чела около 20 пъти. Просто нежероятен разказ! Smile
Върнете се в началото Go down
Искра
Администратор



Брой мнения : 3909
Join date : 14.01.2009
Age : 32

Оскар Уайлд Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Оскар Уайлд   Оскар Уайлд I_icon_minitimeСъб 22 Авг 2009 - 23:20

Учудващо малко мнения за такъв велик автор... Аз напоследък нещо се позапалих... Пускам някои цитати, които много ми харесаха и ме впечатлиха от "De profundis. Писмо от затвора":

"Любовта се подхранва от въображението, чрез което ние ставаме по-мъдри, отколкото мислим, по-добри, отколкото чувстваме, по-благородни, отколкото сме. Чрез въображението можем да видим живота като една цялост. Благодарение на въображението можем да разберем другите в реалните, както и в идеалните им отношения. Само онова, което е хубаво и е породено от доброто, може да подхранва любовта. Всичко друго би подхранвало омразата."

"Омразата заслепява хората. Ти не го съзнаваше. Любовта може да чете написаното и на най-отдалечената звезда, но ненавистта така те заслепява, че не можеш да видиш по-нататък от тясно оградената и с увехнали вече страсти градина на твоите най-елементарни желания."

"Фаталните грешки в живота стават не когато човек е неразумен. Неразумният момент може да се окаже и най-хубавият в живота на човека. Те се извършват когато човек действа логично."

"Великите неща в живота са това, което изглеждат сами по себе си и по тази причина, колкото и странно да ти звучи, често са трудни за тълкуване. Но малките са символи. Ние получаваме най-горчивите си уроци най-често чрез тях."

"Колкото и да беше ужасно онова, което ми стори светът, това, което аз сам си направих, беше далече по-страшно."

"Уморен да бъда по върховете, аз преднамерено се спуснах до дъното, в търсене на ново усещане. Това, което беше за мен парадоксът в сферата на мисълта, перверзията стана в областта на страстта. Накрая желанието стана болест или лудост, или и двете. Станах безгрижен към живота на другите. Забравях, че всяка малка постъпка от ежедневието изгражда или разваля характера и следователно онова, което човек прави в тайната спалня, ще се наложи един ден да го изкрещи високо от покрива на къщата. Престанах да бъда господар на себе си. Не бях вече капитан на душата си, но не го знаех. Позволих на удоволствието да ме управлява. И свърших в ужасен позор. За мен сега е останало само едно-единствено нещо - абсолютното унижение."

"Онези, които притежават много, често са алчни. Тези, които имат малко, винаги поделят."

"Когато наистина искаш любов, ще я намериш да те очаква."

"Религията не ми помага. Вярата, с която хората даряват онова, което е невидимо, аз отправям към това, което може да се види и пипне."
Върнете се в началото Go down
sironojka

sironojka


Брой мнения : 187
Join date : 14.01.2009
Age : 33
Местожителство : Нова Загора

Оскар Уайлд Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Оскар Уайлд   Оскар Уайлд I_icon_minitimeНед 23 Авг 2009 - 12:53

ExclamationПортретът на Дориан Грей е уникална книга - трябва да я препрочета .. ако успеете да изтърпите първата част в която има мн философия- после става доста интересно .. искам да я препрочета точно заради 1-вата част, защото при 1-вото прочитане не й обърнах заслужено внимание Neutral
книгата си е просто класика Smile
Върнете се в началото Go down
http://sironojka.wordpress.com/
rosemary96

rosemary96


Брой мнения : 41
Join date : 27.03.2011
Местожителство : София, България

Оскар Уайлд Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Оскар Уайлд   Оскар Уайлд I_icon_minitimeПон 28 Мар 2011 - 16:16

Произведенията му са доста увлекателни Reading
Върнете се в началото Go down
mstrovila

mstrovila


Брой мнения : 54
Join date : 24.05.2011

Оскар Уайлд Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Оскар Уайлд   Оскар Уайлд I_icon_minitimeПет 27 Май 2011 - 19:35

Портретът на Дориан Грей ми хареса.
Върнете се в началото Go down
ajvi

ajvi


Брой мнения : 43
Join date : 12.07.2010
Age : 32
Местожителство : sf

Оскар Уайлд Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Оскар Уайлд   Оскар Уайлд I_icon_minitimeСря 15 Юни 2011 - 21:00

Класика в жанра.....
Върнете се в началото Go down
vlado




Брой мнения : 41
Join date : 04.07.2011

Оскар Уайлд Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Оскар Уайлд   Оскар Уайлд I_icon_minitimeВто 5 Юли 2011 - 15:59

Колко е важно да бъдеш сериозен
Ветрилото на лейди Уиндърмиър
Идеалният мъж
Жена без значение
Страхотни са.Невероятно чувство за хумор.
Върнете се в началото Go down
Sponsored content





Оскар Уайлд Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Оскар Уайлд   Оскар Уайлд I_icon_minitime

Върнете се в началото Go down
 
Оскар Уайлд
Върнете се в началото 
Страница 1 от 2Иди на страница : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Носители на Оскар

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Booklovers :: Забавление :: Книги-
Идете на: