Booklovers
ЧЕТЕТЕ ПРЕВОДИТЕ НИ НА ВАШИТЕ ЛЮБИМИ ПОРЕДИЦИ!

Booklovers
ЧЕТЕТЕ ПРЕВОДИТЕ НИ НА ВАШИТЕ ЛЮБИМИ ПОРЕДИЦИ!

Booklovers
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Booklovers

ЗАПОВЯДАЙТЕ ДА ЧЕТЕТЕ НАШИЯ НОВ ФЕН ПРЕВОД НА ПЪРВАТА КНИГА ОТ ПОРЕДИЦАТА НА НАЛИНИ СИНГ - В РОБСТВО НА УСЕЩАНЕТО

 
ИндексПоследни снимкиТърсенеРегистрирайте сеВход

 

 Автори - класици

Go down 
5 posters
АвторСъобщение
wentlee
Администратор



Брой мнения : 5125
Join date : 26.02.2009
Age : 42
Местожителство : Sliven

Автори - класици Empty
ПисанеЗаглавие: Автори - класици   Автори - класици I_icon_minitimeСря 27 Яну 2010 - 19:22

Често ме питат дали съм чела тази или онази книга на съвременни автори. Обикновено отговора ми е "Не.". Причините са няколко, но най - важната е, че съм страстна почитателка на класическата литература. Затова реших да направя тема, в която да публикувам биографиите на автори класици, както и интересни факти около живота им.

Ако сте чели някое произведение от тези автори, може да споделите мнението си.

КАРЛ МАЙ
Автори - класици 160pxkarlmayraupp
Роден: 25 февруари 1842 в Ернсттал, Кралство Саксония
Починал: 30 март 1912 в Радебойл, Германия

Роден в семейство на беден тъкач, Карл Май е петото дете. От общо четиринадесет братя и сестри, девет умират рано. Самият той поради недохранване губи зрението си и лекарите успяват да го възстановят когато малкият Карл е на 4 годишна възраст.
Учил за учител и преподавал няколко години, той е осъден и лежи в затвора на няколко пъти, общо 7,5 години, за кражби, породени от лошото му финансово състояние. Започва да пише още в затвора, но едва когато се премества да живее и започва работа в Дрезден като редактор, през 1875 г., публикува първия си роман „Олд Файерхенд“. Става действително известен с появата на „Винету“.
Следват над осемдесет тома с романи, разкази и стихове, между които „Винету“, „Съкровището в сребърното езеро“, „Капитан Кайман“, „Завещанието на инката“, „Кралят на петрола“, „Черният мустанг“, „Край Рио де ла Плата“, „Олд Шетърхенд“, „Горски призрак“, „През пустинята“, „Синът на ловеца на мечки“, „Призрака на Ляно Естакадо“, „През дивия Кюрдистан“, „От Багдад до Истанбул“, „В дебрите на Балканите“, „През страната на скипетарите“, „Жълтоликият“,"Князът на бледоликите","Отчето-нож" и др. В повечето романи се среща и героят му, станал известен с бойното име Олд Шетърхенд (Поразяващата ръка). Често той описва събитията от първо лице единствено число и така мнозина си мислят, че самият Карл Май е Олд Шетърхенд.
В Ориента главният герой в романите на Май е известен като Кара бен Немзи (Карл, син на Германия).
В романите му за Америка добрите герои обикновено са от немски произход, а лошите са янки. Отнася се със симпатии към негрите и с уважение и тъга към загиващата индианска раса.
Най-популярният му индиански герой, Винету е вожд на апачите, кръвен брат на Олд Шетърхенд.
Карл Май използва книгите си, за да споделя разбирането си за християнството като религия на доброто. Героят му винаги успява да надделее в споровете на религиозна тема, които води както с мюсюлманите, така и с атеистите в Америка. В третия том на "Винету" самият индиански вожд приема християнството преди смъртта си. Впрочем, в издадените у нас книги преди 10 ноември 1989 г. религиозната тема е слабо засегната поради наличието на цензура.
Трябва да се отбележи, че в книгите на Карл Май, посветени на американския Див Запад, липсата каквато и да е автентичност при обрисуване на живота, културата и обичаите на американските индианци. За съжаление неговите книги са допринесли за създавене на твърде погрешна представа у много европейски читатели (в това число и български), за истинската история и култура на коренните жители на Америка.
Романите му са преведени на над 30 езика, издадени в над 200 милиона тираж из цяла Европа. Сред почитателите му са хора като Херман Хесе, Карл Либкнехт и Алберт Айнщайн, който казва: „Повечето приключенски книги, които съм чел, са ми доскучавали, но никога и книгите на Карл Май.“ Носителката на Нобелова награда за мир Берта фон Зутнер споделя: „Ако бях успяла да напиша поне една книга като неговите, щях да постигна значително повече!“

Филми по неговите книги
* Съкровището от Сребърното езеро (1962)
* Винету I (1963)
* Винету II (1964)
* Винету III (1965)
* Олд Шетърхенд (1965)
* Винету и Шетърхенд в Долината на смъртта (1968)
* Кара бен Немзи (1973-1975, 26 тв. епизода)
* Моят приятел Винету (1980 г., 14 тв.епизода)

Всъщност Карл Май е описвал Америка и Ориента без да ги е посещавал. Едва през 1899 - 1900 г. той пътува из Ориента, Китай, Цейлон и Суматра. В САЩ отива през 1908 г.
След смъртта му, къщата му в Радебойл, близо до Дрезден, е превърната в музей, посветен на индианците. Наред с редицата музейни експонати, посетителите могат да видят и прочутите оръжия на героите на Май - сребърната карабина на Винету и карабината „Хенри“ и „мечкоубиеца“ на Олд Шетърхенд.
Върнете се в началото Go down
gal4eto9052

gal4eto9052


Брой мнения : 2809
Join date : 19.01.2009
Age : 31
Местожителство : Neverland

Автори - класици Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Автори - класици   Автори - класици I_icon_minitimeСря 27 Яну 2010 - 20:17

Един от най - любимите ми автори!!!
Обожавам го, когато бях 5-6ти клас изчетох всичко в библиотеката на бабини, до което успях да се добера... Може би около 20тина томчета. Историята за Винету е завладяваща и до ден днешен е една от любимите ми, нещо, което винаги ме е трогвало и развеселявало в същото време. Горещо ви ги препоръчвам, дори в скоро време се каня да си припомня творчеството му - все пак това е човек, обиколил всички места, за които е писал.
Браво за темата, Мел, наистина е страхотна. I love you
Върнете се в началото Go down
wentlee
Администратор



Брой мнения : 5125
Join date : 26.02.2009
Age : 42
Местожителство : Sliven

Автори - класици Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Автори - класици   Автори - класици I_icon_minitimeЧет 28 Яну 2010 - 18:45

МАЙН РИД

Автори - класици Maynereid

Томас Майн Рид (на английски: Thomas Mayne Reid) (1818–1883), много по-популярен като Капитан Майн Рид, е един от най-известните ирландско-американски писатели на 19 век. Неговите живот и кариера са до голяма степен „трансатлантически“. Той успява да стане един от най-четените автори на приключенски романи за възрастни и деца в Европа и Северна Америка. Сега обаче той е почти забравен в англоезичния свят, но в много други страни, най-вече в Русия, продължава да е много четен и до днес.
Майн Рид е роден на 4 април 1818 г. в Балирони, графство Даун, Северна Ирландия. По произход обаче е шотландец — както по бащина, така и по майчина линия. Баща му е презвитериански пастор по семейна традиция — прадядото на Майн Рид, преподобният Томас Мейн, се преселва от Шотландия в Северна Ирландия 70 години преди раждането на писателя.
Като момче Майн Рид първо посещава училище в Балирони, а след това става ученик на преподобния Дейвид Маки, който държи класическо училище в съседното село Кейтсбридж. На този свой учител впоследствие той посвещава романа си „Ловци на растения“. Когато Майн Рид навършва шестнайсет години, родителите му го изпращат да се учи в Белфаст, в Кралския университетски колеж, където учи 4 години и получава високи оценки по математика, древни езици, риторика, спортни дисциплини. Само към богословието не изпитва влечение, което много огорчава родителите му, които мечтаят да видят сина си презвитериански пастор.
След като получава добро класическо образование, Майн Рид се връща в Балирони, където известно време работи като частен учител в заможни семейства. Обаче младежът се отегчава от живота в бащиния дом: завладян е от жажда за пътешествия и романтични приключения. Страната, в която мечтае да замине, са Съединените щати, с техните безбрежни пространства от прерии и непроходими гъсти гори, за които той чете в много книги. Особено му се иска да общува с дивите индиански племена в естествени условия, да половува заедно с траперите.
В търсене на приключения Майн Рид напуска Ирландия при навършване на пълнолетие и се отправя с кораб за Съединените щати. През януари 1840 г. той пристига в Ню Орлиънс — най-големия град в робовладелския Юг. Замаян от тамошния бурен живот, Майн Рид бързо изхарчва парите, които получил от баща си, и се изправя пред необходимостта да си търси работа. Бързо разбира, че образованието му няма да му помогне и затова постъпва в една търговска фирма, за която впоследствие разбира, че се занимава с препродажба на „жива стока“. Неговите задължения се състоят от надзор над пристигащите партиди роби до наказания с бичуване. Майн Рид намира тази работа за отвратителна, напуска я и се отправя на север. През първите две години от пребиваването си в Америка младият авантюрист сменя няколко професии: продава в магазин, в Охайо за кратко става пътуващ актьор, в Нешвил той дори открива собствено училище, като сградата за него построява със собствени средства. В Натчез, Мисисипи се запознава индиански търговци и бели трапери, като участва в няколко дълги търговски и ловни експедиции навътре в прерията. Натрупаните богати впечатления по-късно Майн Рид използва в литературното си творчество.
След поредицата бурни преживявания, Майн Рид заминава през 1842 г. за Питсбърг, Пенсилвания, където през есента на същата година започва литературната си кариера, като публикува поезия във в. Питсбърг Морнинг Кроникъл под псевдонима Пуър Сколър (Poor Scholar — Беден учен). След няколко месеца, през пролетта на 1843 г. се премества във Филаделфия и се установява там. Пише стихове и разкази, които публикува в различни издания. Във Филаделфия Майн Рид написва и първата си пиеса Мъченик на любовта (Love's Martyr), която веднага бива поставена на сцената в един от местните театри. По същото време — през есента на 1843 г., Майн Рид се запознава с известния американски поет и писател Едгар Алън По.
През есента на 1846 г. Майн Рид се премества в Ню Йорк и започва да работи в популярния седмичник Спирит ъв дъ тайм (Spirit of the Time). По това време войната между САЩ и Мексико е в разгара си. Майн Рид изоставя литературния живот и през март 1847 г. се включва като офицер, с чин лейтенант, в Първи нюйоркски доброволчески полк, който отплава за бреговете на Южно Мексико. Във войната Майн Рид проявява като храбър офицер, но и като журналист: в почивките между боевете той пише статии, които по-късно изпраща в Спирит ъв дъ тайм, където се печатат под общо заглавие Записки на стрелеца (Sketches by a Skirmisher). Майн Рид участва в обсадата на Вера Крус, в битките за Контрерас, Чурубуско и др. На 13 септември 1847 г. при щурма на крепостта Чапултепек той е тежко ранен в бедрото, губи съзнание и остава да лежи на бойното поле. Считат го за загинал, в някои американски вестници се появява негов некролог, дори и семейството му в Северна Ирландия получава известие за смъртта му. Обаче той остава жив. След изписване от болницата остава за няколко месеца в Мексико, като се запознава със страната и изучава природата ѝ. Тези свои впечатления използва по-късно при написване на няколко свои романа.
През май 1848 г. напуска армията с чин капитан, звание, което използва до края на живота си. Няколко месеца прекарва в Охайо, в дома на журналиста Дон Паят, бъдещ юнионистки генерал, където написва първия от многото си романи, Живот на война (1849, Ню Йорк), издаден по-късно под заглавие Стрелкова част (1850, Лондон) и посветен на мексиканската война.
През 1849 г. вдъхновеният романист заминава за Ню Йорк, където събира отряд от доброволци в помощ на Унгарската революция. Обаче, когато групата пристига в Париж, научават за потушаването ѝ. Майн Рид разпуска доброволческия отряд и се завръща в Северна Ирландия. Там написва втория си роман, Ловци на скалпове (1851), за който той твърди, че е базиран отчасти ѝ на неговите собствени приключения в Далечния Запад.
След успеха на Стрелкова част Майн Рид намира в Англия сигурен издател за книгите си и затова се премества да живее там. Издателят Дейвид Боуг предлага на Майн Рид да напише серия приключенски книги за деца и писателят се съгласява. От този момент в творчеството му се забелязват две основни направления: романи, предназначени за възрастни (adult novels) и повести за деца и юноши (juvenile tales). Теми на произведенията от първото направление са главно войната, любовта и отмъщението. Главни герои на второто направление са по принцип деца, оказали се в екстремни ситуации, а приключенският сюжет се развива на фона на подробно и достоверно описания на флората и фауната на местата, където се развиват събитията, а също и нравите и обичаите на местните жители. За петнайсетина години под перото на Майн Рид редица романи, действието на голям брой от които се развива в Северна Америка.
През този период от живота си Майн Рид създава някои от най-добрите си произведения и става изключително популярен. На 15 август 1854 г. се оженва за англичанката Елизабет Хайд, която е много по-млада от него. Двамата остават заедно до смъртта на Майн Рид.
Всяка година, в навечерието на Коледа в книжарниците се появява поредната повестта за деца, подписана с „Капитан Майн Рид“. На 1 декември 1851 г. излиза повестта „Жилище в пустинята“, след нея — дилогията Момчета-ловци и Млади пътешественици. Следват: Изгнаници в гората, „южноафриканската“ трилогия Горски момчета, Приключенията на младите бури и Ловци на жирафи (третата книга от трилогията излиза 10 години след втората), „хималайската“ дилогия Ловци на растения и Пълзачи по скали, „морската“ дилогия Избягал в морето и Захвърлени в океана, както и повестите Момче-моряк (известна още и като Морското вълче), Момчета-роби, Плаване в гората, Корабокрушенци (В дебрите на Борнео) и др. Майн Рид написва общо 22 повести за деца и юноши. Същевременно Майн Рид работи и над романи за възрастни. След Стрелкова част излиза Ловци на скалпове, който има необикновен успех: за четирийсет години от момента на първото издание (1851 г.) само във Великобритания са продадени повече от един милион екземпляра. Със значителна популярност се ползват и романите Белият вожд, Квартеронката, Оцеола, Ямайски марони и др. Връх на творчеството му е романът Конникът без глава. Майн Рид написва общо 28 романа за възрастни.
Освен това, Майн Рид превежда от френски няколко романа, един от които е Герой по неволя от Луи дьо Белмар, по-известен под псевдоним Габриел Фери. Все още някои хора считат, че това е роман на Майн Рид.
В началото на 1860-те капитан и г-жа Рид се заселват в Джерардс Крос, малко село в Бъкингамшър, където бившият войник се появява на публични места с чуждестранната си униформа. Въпреки че продажбата на книгите му осигурява доста голям доход, Майн Рид харчи парите си веднага, щом ги получи. Животът му изобщо не протича гладко. През 1866 г. замисля строителство на огромна „хасиенда“ (имение) в мексикански стил, и затъва в огромни дългове, от които едва се измъква. От пълен банкрут го спасява издаването на Конника без глава. Обаче Майн Рид се впуска в поредната рискована авантюра — основава собствен вестник Литъл Таймс, който просъществува кратко: излизат само 22 броя.
След всички тези неуспехи Майн Рид обръща поглед към Америка: там се надява да възстанови предишната си слава и финансовото си положение. През ноември 1867 г. пристига в САЩ, където по то време са изключително популярни така наречените дайм новелс (десетцентови романи) — неголеми по обем остросюжетни произведения, публикувани с ярки обложки от нюйоркското издателство Бидъл енд Адамс. По негова поръчка Майн Рид написва цяла серия кратки романи, в това число Безпомощна ръка, Плантаторът-пират (Островът на дявола), Бялата скуо, Жълтият вожд (Синият Дик). Същото издателство издава и някои от предишните му произведения в съкратен вид (дайм-версии). Освен това Майн Рид започва издаване на юношеско списание, което няма успех.
През май 1868 г. Майн Рид, по съвет на приятели, приема американско гражданство, за да може да получава пенсия като инвалид от Мексиканската война (която му бива отпусната). Здравословното му състояние се влошава и той прекарва дълго време в болница, за да лекува старата си рана от войната. Понякога е толкова зле и лекарите едва успяват да го спасят. През 1870 се налага да се върне във Великобритания поради тежко здравословно състояние и неплатежоспособност. Средства за връщането му осигуряват приятели, сред които и Теодор Рузвелт Старши, баща на двайсет и шестия американски президент. По-късно Елизабет Рид, съпругата на писателя, която го придружава, пише, че почти през целия път до Англия Майн Рид не е на себе си.
Почти до края на 1870-те Майн Рид живее в провинцията. Там болният писател, въпреки изтощението от болестта, продължава да пише, все така плодотворно. Обаче за повече от преданите му читатели е болезнено ясно, че най-добрите му творби, макар и с няколко забележителни изключения, са вече зад гърба му. След завръщането си в Англия, Майн Рид лежи няколко месеца в психиатрична клиника, а след това отново се заема с творчество — отначало внимателно, без да се напряга прекалено, според лекарските препоръки. Обаче в края на 1874 г. състоянието на здравето му отново рязко се влошава: на ранения крак пак се образува абсцес, започва заразяване на кръвта. И този път организмът на писателя устоява. Но процесът на възстановяване е мъчителен и продължава цели шест месеца. В борбата с постоянната болка писателят се пристрастява към наркотиците. Майн Рид до края на живота си остава инвалид и не може да се придвижва без помощта на патерици.
Лечението и лекарствата изискват доста средства, и Майн Рид отново се хваща за перото, макар че това не е лесно в неговото състояние. Написва романа Гуен Уин и го публикува веднага в девет (!) провинциални вестника, за да изкара повече.
През 1877–1878 г. сътрудничи с плодовития автор на десетцентови романи Фредерик Уитъкър (Frederick Whittaker) (1838–1889), като написва заедно с него романа Ловци на мустанги. Освен това, Майн Рид редактира романа на Уитъкър Копчето на кадета. След година, останал без пари, се решава на отчаяна стъпка: опитва да предложи на няколко провинциални вестници романа Копчето на кадета като собствен, но редакторите не приемат ръкописа. Във Франция обаче този роман бива издаден под името на Майн Рид, със заглавие Вождът със златната гривна. Автор на адаптирания френски превод е популярният писател Паскал Грусе (по-известен под псевдоним Андре Лори), издал заедно с Жул Верн романа Корабокрушенецът от '„Цинтия“.
През 1879 г. Майн Рид пише за издателство Бидъл енд Адамс романа Капитанът на стрелците, който а следващата година излиза в Лондон под заглавие Кралицата на езерото. През следващите години Майн Рид пише малко и се занимава повече със селско стопанство в своята ферма.
В началото на октомври 1883 г. раната отново подсеща за себе си: Майн Рид окончателно е повален на легло. Но и тогава продължава да работи: започва да пише книга със спомени за мексиканската война. Обаче с всеки изминат ден става все по-зле и на 22 октомври в 8 часа вечерта Томас Майн Рид почива. Погребан е в лондонското гробище Кенсал Грийн, където уникален надгробен камък, украсен с котва, сабя и стих от една от неговите книги, отбелязва гроба му до ден днешен.
Много вестници както в Англия, така и извън нейните предели поместват некролози, в които отдават почит към талантливия писател. Сатърдей ревю пише: „Книгите му са образец за това какви трябва да бъдат книгите за юноши“. Интер Оушън (Чикаго): „Младежта в Англия и Америка нямаше по-добър приятел от капитан Майн Рид“. Знаменитият изследовател на Африка Дейвид Ливингстън пише в своето последно писмо от африканските джунгли: „Читателите на книгите на Майн Рид са материалът, от който се получават пътешественици“.
Майн Рид оказва влияние на творчеството на такива известни писатели като Робърт Луис Стивънсън и Хенри Райдър Хагард. По произведенията му се увлича и Джек Лондон.
Книгите на Майн Рид са превеждани на френски, немски, италиански, испански, шведски, руски, български и много други езици, дори и на един от езиците на американските индианци.
В продължение на шест години след смъртта на писателя продължават да излизат негови нови произведения, които той не успява да публикува приживе.
Върнете се в началото Go down
wentlee
Администратор



Брой мнения : 5125
Join date : 26.02.2009
Age : 42
Местожителство : Sliven

Автори - класици Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Автори - класици   Автори - класици I_icon_minitimeЧет 28 Яну 2010 - 18:55

Гал, извинявай за двойния пост, но биографията му е малко дълга, но пък интересна, а списъка с книги изглежда безкраен.

Хронологичен списък на произведенията на Майн Рид


1840-те
Живот на война или Приключенията на един офицер от леката пехота (War Life: or, The Adventures of a Light Infantry Officer) (1849)

1850-те
Стрелкова част или Приключенията на един офицер в Южно Мексико (The Rifle Rangers: or, Adventures of an Officer in Southern Mexico) (1850) (по същество същата книга като Живот на война)
Ловци на скалпове или Романтични приключения в Северно Мексико (The Scalp Hunters: or, Romantic Adventures in Northern Mexico) (1851)
Жилище в пустинята или Приключенията на едно семейство, изгубило се в пустошта (The Desert Home: or, The Adventures of a Lost Family in the Wilderness) (1852)
Момчета-ловци или Приключения в търсене на бял бизон (The Boy Hunters: or, Adventures in Search of a White Buffalo) (1853)
Млади пътешественици или Момчета-ловци на Север (The Young Voyageurs: or, The Boy Hunters in the North) (1854)
Изгнаници в гората или Опасните приключения на едно перуанско семейство сред Амазонската пустош (The Forest Exiles: or, The Perils of a Peruvian Family Amid the Wilds of the Amazon) (1854)
Ловджийски празник или Разговори около лагерния огън (The Hunter's Feast: or, Conversations Around a Camp Fire) (1855)
Белият вожд: Легенда от Северно Мексико (The White Chief: A Legend of Northern Mexico) (1855)
Горски момчета или Историята и приключенията на един капски фермер и неговото семейство из дивите плата на Южна Африка (The Bush Boys: or, The History and Adventures of a Cape Farmer and His Family in the Wild Karoos of Southern Africa) (1855)
Приключенията на младите бури или Повест за ловни приключения в Южна Африка (The Young Yägers: or, A Narrative of Hunting Adventures in Southern Africa) (1856)
Квартеронката или Любовни приключения в Луизиана (The Quadroon: or, A Lover's Adventure in Louisiana) (1856)
Ловци на растения или Приключения сред Хималаите (The Plant Hunters: or, Adventures Among the Himalaya Mountains) (1857)
Военна пътека или Лов на мустанг (The War Trail: or, The Hunt of the Wild Horse) (1857)
Избягал в морето или Автобиография за момчета (Ran Away to Sea: An Autobiography for Boys) (1858)
Оцеола (Oceola) (1859). Озаглавена също: Семинол (The Half Blood) (1861), Оцеола или Червеният елен от Флорида (Osceola: or, The Red Fawn of the Flower Land) (1875)
Момче-моряк или Пътуване в мрака (The Boy Tar: or, A Voyage in the Dark) (1859)

1860-те
Странни хора (Odd People) (1860)
Горски рейнджъри (The Wood Rangers) (1860)
Дивата ловджийка (The Wild Huntress) (1861). Озаглавена също: Дивата ловджийка или Отмъщението на големия скуотър (Wild Huntress: or, The Big Squatter's Vengeance) (1882)
Депар авантюристът (Despard the Sportsman) (1861)
Мецана или Големият лов на мечки (Bruin: or, The Grand Bear Hunt) (1861)
Герой по неволя (A Hero in Spite of Himself) (1861). Озаглавена също: Ловец на тигри (The Tiger-Hunter) (1862)
Ямайски марони (The Maroon) (1862)
Пълзачи по скали или Самотен дом в Хималаите (The Cliff Climbers: or, The Lone Home in the Himalayas) (1864)
Захвърлени в океана (Ocean Waifs) (1864)
Бялата ръкавица, рицарски роман (The White Gauntlet: A Romance) (1864) Момчета-роби (The Boy Slaves) (1865)
Конникът без глава: странна история от Тексас (The Headless Horseman: A Strange Tale of Texas) (1865)
Бандолеро или Сватба сред планините (The Bandolero: or, A Marriage Among the Mountains) (1866). Озаглавена също: Планинска сватба (The Mountain Marriage) (1867)
Ловци на жирафи (The Giraffe Hunters) (1867)
Вождът на герилите и други истории (The Guerilla Chief: And Other Tales) (1867)
Плаване в гората: пътешествие сред горските върхари (Afloat in the Forest: A Voyage Among the Treetops) (1867). Озаглавена също: Плаване в гората (Afloat in the Forest) (1868)
Момиче-съпруга: повест за два свята (The Child Wife: A Tale of Two Worlds) (1868)
Плантаторът-пират: сувенир от Мисисипи (The Planter Pirate: A Souvenir of the Mississippi) (1868). Озаглавена също: Сухоземни пирати или Лигата на Дяволския остров, история от Мисисипи (The Land Pirates: or, The League of Devil's Island, A Tale of the Mississippi) (1879)
Безпомощна ръка или Възмездието на дивия лес (The Helpless Hand: or, Backwoods Retribution) (1868). Озаглавена също: Фатална връв: Повест за възмездието на дивия лес (The Fatal Cord: A Tale of Backwoods Retribution) (1869)

1870-те
Четириноги (Quadrupeds) (1870) (научно-популярна)
Корабокрушенци: приключения в дебрите на Борнео (The Castaways: A Story of Adventure in the Wilds of Borneo) (1870)
Бялата скуо и жълтия вожд (The White Squaw and the Yellow Chief) (1871). Озаглавена също: Бялата скуо (1868), Синият Дик или Отмъщението на жълтия вожд (Blue Dick: or, The Yellow Chief's Vengeance) (1879)
Самотно ранчо: повест за „оградената равнина“ (The Lone Ranche: A Tale of the „Staked Plain“) (1871)
Пръстът на съдбата, роман (The Finger of Fate: A Romance) (1872). Озаглавена също: Звездата на империята, роман (The Star of Empire: A Romance) (1888)(Посмъртно)
Кубински патриот или Красивата креолка. Епизод от кубинската революция (The Cuban Patriot: or, The Beautiful Creole. An Episode of the Cuban Revolution) (1873)
Смъртоносен изстрел: роман за гората и прерията (The Death Shot: A Romance of Forest and Prairie) (1873). Озаглавена също: Смъртоносен изстрел: преразказана история (The Death Shot: A Story Retold) (1874)
Сигнал за помощ: повест за южните морета (The Flag of Distress: A Story of the South Seas) (1876)
Гуен Уин: роман за долината на река Ай (Gwen Wynn: A Romance of the Wye) (1877)
Ловци на мустанги (The Wild-Horse Hunters) — в съавторство с Фредерик Уитъкър (1877)
Гаспар гаучото, повест за Гран Чако (Gaspar the Gaucho: A Tale of the Gran Chaco) (1879)
Барката „Спектър“: Повест за Пасифика (The Specter Barque: A Tale of the Pacific) (1879)
Капитанът на стрелците или Кралицата на езерата (The Captain of the Rifles: or, The Queen of the Lakes) (1879) Озаглавена също: Кралицата на езерата: роман за Мексиканската долина (The Queen of the Lakes: A Romance of the Mexican Valley) (1880)
Крис Рок или Любовник във вериги (Cris Rock: or, A Lover in Chains) (1879)

1880-те
Свободни стрелци: роман за Мексиканската долина (The Free Lances: A Romance of the Mexican Valley) (1881)

Посмъртно издадени
Лов на левиатан или Приключения в океана (The Chase of Leviathan: or, Adventures in the Ocean) (1885). Озаглавена също: Ловци в океана или Лов на левиатан: роман за опасно приключение (The Ocean Hunters: or, The Chase of Leviathan. A Romance of Perilous Adventure) (1881)
Огнена земя: приключенска повест (The Land of Fire: A Tale of Adventure) (1884)
Младите бури: повест за приключения в Южна Африка (The Vee-Boers: A Tale of Adventure in Southern Africa) (1885)
Пътеводител на златотърсача или Изгубената планина (The Gold Seeker's Guide: or, The Lost Mountain) (1882). Озаглавена също: Изгубената планина: повест за Сонора (The Lost Mountain: A Tale of Sonora) (1885)
Пронизано сърце и други разкази (The Pierced Heart and Other Stories) (1885)
Попаднали в капана на едно дърво и други разкази (Trapped in a Tree and Other Stories) (недатирани — след 1867). Вероятно издадени посмъртно Без пощада (No Quarter) (1888)
Популярни приключенски повести (Popular Adventure Tales) (1890) — антология, съдържаща Млади пътешественици (Young Voyageurs), Изгнаници в гората (Forest Exiles) и Горски момчета (Bush Boys)

Лично аз страшно много харесвам Квартеронката, Ямайски марони и Конникът без глава и ги препоръчвам на всички, които обичат приключенските романи.
Върнете се в началото Go down
wentlee
Администратор



Брой мнения : 5125
Join date : 26.02.2009
Age : 42
Местожителство : Sliven

Автори - класици Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Автори - класици   Автори - класици I_icon_minitimeСъб 6 Фев 2010 - 18:08

Робърт Луис Стивънсън


Автори - класици 250pxrlspc1
Робърт Луис Стивънсън (Robert Louis Stevenson, 1850-94) е британски романист, поет и автор на пътеписи.


Ранни години

Робърт Луис Балфор Стивънсън е роден в Единбург, Шотландия в семейството на инженера Томас Стивънсън и съпругата му Маргарет Балфор, които са много религиозно настроени. Потомък е на три поколения инженери и строители на фарове, следва отначало строително инженерство в Единбург, после разбира, че здравето му е неподходящо за тази професия и се насочва към правото. Но не е практикувал и професията на адвокат. На 18-годишна възраст се отказва от името Балфор и променя презимето си от Lewis на Louis. Започва да се титулува като "RLS". Когато лекарите установили, че има туберколоза, той напуснал Шотландия и се установил в Южна Франция. Здравето му укрепнало и бъдещия писател тръгнал пешком по пътищата на Франция придружаван от едно товарно муле. Плувал с лодка и по белгийските и холандски реки и канали. Първите му две книги описват тези пътешествия. По семейни причини е принуден да предприеме трудно за онова време пътуване до Северна Америка. Състоянието му се влошава и лекарите го изпращат във високопланинското швейцарско селище Давос.

Творчески години

През 1882 година Стивънсън създава книгата "Нови хиляда и една нощ", където използва похватите на арабския приказен епос. През 1883 година, едва 33-годишен, Робърт Луи Стивънсън издава книгата, която го обезсмъртява - "Островът на съкровищата". Първоначално той разказвал романа на доведения си син, за да види как ще го възприемат младите читатели. Под перото му всяка тема се превръща в приключенска творба.

Последни години

Сам съчинява надгробният си надпис в стихове:
„Под звездната безкрайна шир, сложете ме да спя във мир. Честит до края бях безспир и за почивка съм готов. Тоз стих за мен да изсекат: "Той спи в мечтания си кът; моряка върна се от път, ловецът свърши своя лов".


Under the wide and starry sky,
Dig the grave and let me lie.
Glad did I live and gladly die,
And I laid me down with a will.
This be the verse you grave for me:
Here he lies where he longed to be;
Home is the sailor, home from sea,
And the hunter home from the hill.

Умира като племенен вожд (наричан е от племето си Туситала) и като собственик на плантация в дома си "Ваилима" в Самоа на 44-годишна възраст.
Съпругата му Фани (родена Озбърн) оказва голяма подкрепа на Стивънсън и авантюристичния му начин на живот. Стивънсън прави няколко посещения в Кралство Хаваи и се сприятелява с крал Давид Калакауа.


Поетът Р.Стивънсън

Откъс от поетичната му сбирка "Underwoods", издадена през 1887 година:
Say not of me that weakly I declined
The labours of my sires, and fled the sea,
The towers we founded and the lamps we lit,
But rather say: In the afternoon of time
A strenuous family dusted from its hands
The sand of granite, and beholding far
Along the sounding coast its pyramids
And tall memorials catch the dying sun,
Smiled well content, and to this childish task
Around the fire addressed its evening hours.



Романи

Островът на съкровищата, 1883
Отвлеченият, 1886
Странният случай с доктор Джекил и мистър Хайд, 1886
Катриона, 1893
Черната стрела, 1883
Принц Ото, 1885
Върнете се в началото Go down
Melrose
VIP



Брой мнения : 5411
Join date : 18.02.2009
Age : 32
Местожителство : Somewhere over the rainbow...

Автори - класици Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Автори - класици   Автори - класици I_icon_minitimeНед 7 Фев 2010 - 13:02

Луис Карол

Автори - класици Lewis_Carroll
Чарлз Латуидж Доджсън (на английски: Charles Lutwidge Dodgson), по-известен с псевдонима си Луис Карол (Lewis Carroll), е британски писател, философ, математик, логик и фотограф. Променил е името си, защото не е искал да се представя като детски автор, тъй като е бил преподавател по математика в Оксфорд.


Неговите най-известни произведения са „Алиса в Страната на чудесата“ (1865) и „Алиса в Огледалния свят“ (1871). Двете части са написани за истинско момиче, с което Луис Карол се запознава когато е на четири години. Момиченцето се казва Алис и е дъщеря на декана на колежа, в който преподава.

Карол е роден на 27 януари 1832 г. в Дерсбъри, графство Чешир, Англия.

Почива от пневмония след грип на 14 януари 1898 г. в Гилдфорд, графство Сари.

Оскар Уайлд

Автори - класици Wilde
Оскар Уайлд (Oscar Wilde) е ирландски драматург, писател и поет. Един от най-успешните драматурзи на късновикторианска Англия, както и една от най-големите знаменитости на своето време, Уайлд претърпява драматичен провал и е хвърлен в затвора по обвинение за „долна непристойност“ заради хомосексуалното си поведение.

Оскар Уайлд е роден на 16 октомври 1854 г. в Дъблин. Завършва с отличие колежа „Тринити“ и след това заминава за Оксфорд, за да продължи изучаването на класическа литература и философия. Там той бързо става популярен със своите предпочитания към зараждащото се ново декадентско движение, чийто идеал е „чистото изкуство“. В обществените си изяви Уайлд провокира светските кръгове с необичайния си маниер на обличане и с типа мъжественост, който демонстрира.

През 1881 г. излиза първият му сборник „Стихотворения“, отличаващ се с блестяща форма и с опита поезията да бъде изградена посредством принципите на импресионизма в живописта, но поемите са определени от консервативната критика като “изкуствени и неискрени”.

След 1882 г. в творчеството му доминира прозаическото начало. Чете лекции в САЩ и Англия (1882-1891 г.) върху съвременното изкуство, модата и новия дизайн, пътува във Франция и работи като редактор в сп. „Женски свят“. Прави първите си драматически опити, издава три сборника с разкази, литературно-критическите есета „Идеи“, роман и др.

Във викторианска Англия от всички мъже се очаквало да се оженят и да създадат семейство. Оскар бил принуден да скрие хомосексуалността си и през 1884 г. се оженил за Констанс Лойд. Не след дълго на двойката им се родили двама синове — Сирил и Вивиън.

Отпечатването на романа „Портретът на Дориан Грей“ (1890) му спечелва славата на модерен писател с оригинален талант, затвърдена и от феноменалния успех на неговите пиеси. Автор е на девет комедийни пиеси, най-известните сред които:

Колко е важно да бъдеш сериозен (1895)
Ветрилото на лейди Уиндърмиър (1892)
Идеалният мъж (1895)
Жена без значение (1893)
Пише и издава също два сборника с приказки — „Щастливият принц и други истории“ (1888) и „Къщата на наровете“ (1892), които и до днес се преиздават.

Изключително популярен става със своите афоризми и анекдоти, както и с остроумния диалог, характерен за много от произведенията му.

Но успехът го съпровожда кратко време. През 1891 г. Уайлд се среща с лорд Алфред Дъглас и между тях започва екстравагантна интимна връзка. На 15 май 1895 г. писателят е осъден на 2 години каторжен труд за непристойно поведение и хомосексуализъм.

След излизането си от затвора се установява в Париж, където живее с оскъдната помощ, изпращана му от неговото семейство. Последните две произведения на „разкаялия се грешник” са неговата изповед „De Profundis“ (1897) и поемата „Балада за Редингската тъмница“ (1898).

Оскар Уайлд (46-годишен) умира от менингит на 30 ноември 1900 г., забравен от всички и беден като просяк.

Цитати!
Върнете се в началото Go down
wentlee
Администратор



Брой мнения : 5125
Join date : 26.02.2009
Age : 42
Местожителство : Sliven

Автори - класици Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Автори - класици   Автори - класици I_icon_minitimeПон 1 Мар 2010 - 19:21

ДЖЕК ЛОНДОН

Автори - класици 230pxjacklondon02

Джек Лондон (с вероятно рождено име Джон Грифит Чейни - документите му са изгубени по време на голямото земетресение в Сан Франциско през 1906 г.), чийто биологичен баща вероятно е известният на времето “професор” астролог Уилям Чейни, е роден на 12 януари 1876 г. в Сан Франциско. Фамилното име Лондон е на осиновителя му. Като младеж Джек научава, че не е син на мъжа, когото е считал за свой баща и пише на Уилям Чейни, но получава студен отговор от него, в който Чейни изтъква, че никога не е бил женен за майка му и дори заявява, че е импотентен.
Детството на Джек преминава в бедност. След завършване на основно образование през 1889 г., той започва работа в консервна фабрика на 12-часов работен ден, като работното време често е удължавано и до 16 часа. Търсейки изход от този непоносимо тежък труд, Джек Лондон взема пари назаем, купува на старо малко корабче и става ловец на стриди без разрешително. След няколко месеца обаче корабчето съвсем грохва и не става за нищо. Тогава Лондон преминава на страната на закона и става член на Калифорнийския рибарски патрул. През 1893 г. пътува до Япония на борда на шхуна за ловене на тюлени. Когато се завръща, заварва Оукланд, Калифорния, в безредици от работнически протести. Джек Лондон вече е без работа и става скитник. През 1894 г. прекарва 30 дни в затвор за скитничество.
След редица приключения, Лондон се връща към цивилизования живот, завършва средното си образование и успява, с упорита самоподготовка през цялото лято, да влезе в университета на Калифорния през есента на 1896 г., но още на следващата година се прощава с мечтата си за висше образование поради безпаричие. През целия си живот Джек Лондон се самообразова. Той е човек с всестранни интереси. Личната му библиотека наброява 15 000 тома.
През 1897 г. Лондон заминава за Клондайк и става златотърсач, като се сдобива ако не със злато, то поне със златен материал за първите си успешни разкази. В момента може да се види къщата му от периода в Аляска изработена наполовина от оригиналната къща в която е живял в Аляска в близост до пристанището на Оукланд на площад наречен на негово име "Джек Лондон Скуеър", другата половина от оригиналната къща е в Канада. Джек Лондон стига до заключението, че единствената му надежда е да получи образование и да “продава мозъка си”. През целия си живот гледа на писането като на работа, то е неговият билет за измъкване от бедността, средство да победи богатите, играейки по техните правила. По това време Лондон става социалист.
От 1898 г. започва сериозно да се бори да бъде публикуван – тази негова битка е описана незабравимо в романа му “Мартин Идън” (1909). За първия си публикуван разказ получава само 5 долара и за малко не се отказва от писателска кариера. По собствените му думи той е “спасен – в буквалния и преносния смисъл на думата”, когато друг негов разказ е приет и заплатен добре, цели 40 долара. През 1900 г. той вече притежава 2 500 долара, които се равняват на 50 000 днешни (ок. 2000 г.).
През 1901 г. социалистическата партия издига кандидатурата на Джек Лондон за кмет на Оуклънд, но изборите спечелва друг кандидат. Лондон се отдава на упорита писателска дейност, която му донася широка популярност още приживе. Пише както художествени, така и публицистични произведения. Първият му роман, “Синът на вълка”, е публикуван през 1900 г. В “Дивото зове” (1903) огромното домашно куче Бък открива, че инстинктът му непреодолимо го влече към дивия живот и става водач на вълча глутница. “Белият зъб” (1906) и “Сияйна зора” (Burning Daylight) (1910) са посрещнати с жив интерес от широката читателска публика.
През 1902 г. Джек Лондон заминава за Англия, където изучава жилищните условия в Ийст Енд – бедняшкия квартал на Лондон. Резултатът от неговите наблюдения е книгата “Хора от бездната” (People Of The Abyss) (1903), която има неочаквано голям успех в САЩ, но е остро разкритикувана в Англия. През 1906 г. Лондон публикува сборник есета, “Войната на класите”, сред които са и негови лекции върху социализма.
През 1900 г. Джек Лондон се жени за Елизабет (Бес) Мадърн, но домът им става бойно поле на сблъсъци между Бес и майката на Лондон. Три години по-късно той напуска първата си съпруга и двете им дъщери и след време се жени за Чармиън Китридж, редактор и почитателка на спортни занимания на открито. “Пътешествие със “Снарк” (The Cruise of the Snark)(1913) е мемоар от пътешествието на Джек и Чармиън Лондон през Тихия океан (1907-1909 г.). Бракът им продължава до смъртта на писателя. Чармиън е прототип на много женски характери в творчеството на Лондон, като например Пола от “Малката стопанка на голямата къща” (The Little Lady of the Big House) (1916).
През 1910 г. Джек Лондон купува ранчо от хиляда акра в Глен Елън, окръг Сонома, Калифорния за 26 000 долара. Той пише: "След жена ми, ранчото е най-скъпото нещо на света за мен”. Писането, винаги комерсиално занимание за него, сега се превръща още повече в средство за печелене на пари. "Пиша книги, единствено за да добавя още акри към великолепното си имение". През последните години на живота си се чувства раздвоен. Социалистическите му възгледи влизат в разрез с любовта му към собствения му имот. През 1916 напуска социалистическата партия, като заявява, че го прави единствено защото на партията ѝ “липсва огън и борбеност и е загубила интереса си към класовата борба”.
Смъртта на Джек Лондон е спорна. В смъртния му акт е записано, че е починал на 22 ноември 1916 г. от уремия, но според слухове той се е самоубил.Съществува версия, според която е починал от свръхдоза морфин, който през последните си години е взимал срещу болки. Прахът от тленните му останки, заедно с тези на съпругата му Чармиън, е погребан в семпъл гроб в Глен Елън, Калифорния, белязан само от един голям объл камък, обрасъл с мъх.

Сред най - известните му произведения са романите:
“Хора от бездната” (1903)
“Дивото зове” (1903)
“Морският вълк” (1904)
Белият зъб (1906)
“Желязната пета” (1908)
“Мартин Идън” (1909)
“Сияйна зора” (1910)
„Белю Пушилката“ (1912)
Лунната долина (1913)
Малката стопанка на голямата къща (1916)
Майкъл, братът на Джери (1917)
"Скитникът между звездите"

Въпреки това повечето от почитателите му смятат, че е майстор на късия разказ. Наистина, разказите му са образец за кратка проза с безупречната си конструкция, а романите му често напомнят свързана поредица от разкази. "Да накладеш огън" е може би най-известният му разказ. Той е от Клондайкския му период. Други разкази от същия период са: “Златният каньон” (All Gold Canyon) – за битката между двама златотърсачи, "Законът на живота" – за старец, изоставен от племето си да умре сам и "Любов към живота" – за мъчителното пътуване на златотърсач през Канадската тайга.
Върнете се в началото Go down
Melrose
VIP



Брой мнения : 5411
Join date : 18.02.2009
Age : 32
Местожителство : Somewhere over the rainbow...

Автори - класици Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Автори - класици   Автори - класици I_icon_minitimeВто 6 Апр 2010 - 17:38

Уилям Фокнър
(25.09.1897г.-06.07.1962г.)

Автори - класици William_faulkhner-221x300
Уилям Кътбърт Фокнър (William Cuthbert Faulkner) е американски писател-романист от щата Мисисипи и носител на Нобелова награда. Тоя е смятан за един от най-влиятелните белетристи на Америка.
Фокнър е известен с използването на дълги изречения и педантично избран речник, в ярък контраст с минималисткия стил на неговия съперник Ърнест Хемингуей. Някои смятат Фокнър за единствения истински американски белетрист-модернист на 1930-те, следвайки експерименталната традиция на европейски писатели като Джеймс Джойс, Вирджиния Улф, Марсел Пруст и Томас Ман. Работите му са известни с литературни похвати като поток на съзнанието, многобройни описания и гледни точки, както и с измествания във времето на разказа.
Заедно с Марк Твен и може би Тенеси Уилямс, Фокнър е един от най-важните „писатели на Юга.“ Преди получаването на Нобелова награда за литература през 1949 г. все още не е широко известен.

Съчиненията му дълго смущават критиците, които, за да затворят очи пред бруталните истини в тях, ги обявяваха за „трудни”, „замъглени”, „дефектни”. Така много от ранните му произведения години напред са непознати дори в собствената му страна. Защото този почти митичен, с омиров ореол, литературен колос от южния щат Мисисипи не бързаше да изплете и увенчае своята „сага” за живота във въображаемата околия Йокнапатофа, а я писа до последния си дъх. Като епик и писател-реалист, който изследва причините за моралния упадък на хуманните стойности и прави обстоен социален анализ на бушуващия край него живот, Уилям Фокнър още веднъж доказва тезата колко благотворно влияе на литературата тясната връзка между изкуството, народното битие и напредничавите социални движения.

Със съдействието на Андерсън излиза и първият му роман – „Войнишка награда” (1926). Още тук Фокнър показва социалната си ангажираност и своята ненавист към войната, занимават го проблемите на човека, който мъчително преживява гибелта на човешките си качества в даден социален контекст. Особено ярко личи тази негова тема в романа „Сарторис” (1929), в който за пръв път се появява легендарната околия Йокнапатофа и част от нейния потомствен персонаж. Сега вече в епоса за Юга се преплита дехуманизацията на бившите едри земевладелци и новите предприемчиви северняци, а в прочутата трилогия, съставена от романите „Селцето” (1940), „Градът” (1957) и „Дворецът” (1959), сборната тема ще зазвучи силно, страховито, пророчески. В „Дворецът” – резултат на авторовото развитие през всички предидущи книги – Фокнър достига до нови, несрещани по-рано умозаключения и герои. За него героят, който обладава силата да се справи със злото, с неправдите и социалното неравенство, със „сноупсизма” като обществено явление, е „нямащият”, безземният страдалец, истинският господар на земята, вдигнал се на борба за справедливост и лично достойнство като Минк Сноупс, комунистът, антифашист и миролюбец като Линда. Обезчовечаването на човека Фокнър показва най-живо в „Шум и ярост” (1929), изразявайки дълбокото си смущение на човек, прозрял трагедията на буржоазния свят, неговата абсурдност и обреченост. В периода 1930 – 1934 Фонкър написва „На смъртен одър”, „Светилището”, Идилия в пустинята”, „Тези тринайсет”, „Светлина през август”, „Саламагунди”, „Доктор Мартино и други разкази”. Впоследствие издава „Авесалом! Авесалом!” (1936), „Слез на земята, Мойсей” (1942), „Осквернителят” (1948), „Реквием за една светица” (1951). Тук доминира негърската тема, макар че като обертон тя се долавя и в други творби.
За Фокнър негърът е неделима част от страната, на много места той е единственият положителен герой, носител на морална устойчивост в един рухващ свят, готов да поеме и отговорност, и вина в името на доброто и справедливостта.
Лауреат на Нобелова премия (1950), на Националната награда за литература и на „Пулицър”, в 1962 г. Фокнър публикува последния си роман, „Похитителите”. Неговото творчество „трябва да се приема като феномен, засягащ целия наш свят и нашата обща съдба” – бе изрекъл писателят Робърт Пен Уорън.
Върнете се в началото Go down
wentlee
Администратор



Брой мнения : 5125
Join date : 26.02.2009
Age : 42
Местожителство : Sliven

Автори - класици Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Автори - класици   Автори - класици I_icon_minitimeНед 13 Юни 2010 - 11:38

ЪРНЕСТ ХЕМИНГУЕЙ
Автори - класици Ernesthemingway

Ърнест Хемингуей (на английски: Ernest Hemingway) (21 юли 1899 - 2 юли 1961) е един от най-известните американски писатели - новелист, автор на кратки разкази, журналист, носител на Нобелова награда за литература (1954 г.) и награда Пулицър през 1953 г. за книгата му Старецът и морето. Той е бил част от така нареченото "Изгубено поколение": група от американски бележити литератори, които живеели в Париж и други европейски страни в периода от края на Първата световна война до Голямата депресия. През 40-те години на XX век Ърнест Хемингуей е фигурирал в списъците на съветските агенти в САЩ под кодовото име "Арго". Вербуван е през 1941 г. малко преди пътуването му в Китай.

Ранни години, Първа световна война и ранни творби
Ърнест Хемингуей е роден в Оук Парк, Илинойс. Баща му, д-р Кларънс Едмъндс Хемингуей, отрано го учи да обича живота сред природата. Хемингуей е 30-годишен, когато баща му се самоубива заради заболяване от тежка форма на диабет и изгубване на голяма парична сума. Като дете Хемингуей посещава държавни училища в Оук Парк и публикува най-ранните си истории и стихотворения в училищните вестници. При завършването на средното си образование през 1917 г., работи шест месеца като репортер за “Канзаска звезда” (The Kansas City Star). След това се записва доброволец и става шофьор на линейка в Италия по време на Първата световна война. През 1918 г. претърпява сериозно нараняване в крака и е награден два пъти от италианското правителство. Неговата връзка с американската медицинска сестра Агнис фон Куровски е в основата на романа “Сбогом на оръжията” (1929 г.). Трагичната история на тази любов е филмирана за първи път през 1932 г. с участието на Гари Купър, Хелън Хайес, и др. Втората версия е от 1957 г.
След войната Хемингуей работи за кратко време като журналист в Чикаго. През 1921 г. се премества в Париж. "Ако сте късметлия да живеете в Париж като млад мъж, където и да отидете по-късно в живота си, той остава с вас, защото Париж е един безкраен празник." (из “Безкраен празник”). В Европа Хемингуей се сближава с такива писатели като Гъртруд Стайн и Фицджералд. Стайн го учи на сбит стил, а Фицджералд редактира някои от текстовете му и действа като негов агент. По-късно Хемингуей изобразява Фицджералд в “Безкраен празник” в неблагоприятна светлина. Фицджералд изразява съжаление за изгубеното им приятелство. За Гъртруд Стайн Хемингуей пише на редактора си Максуел Пъркинс: "Тя изгуби усета си за вкус, щом навлезе в климактериума. Беше наистина странно. Изведнъж престана да различава добрата картина от лошата, добрия писател от лошия".
Когато не се занимава с писане, Хемингуей обикаля с жена си, Елизабет Хадли Ричардсън, из Франция, Швейцария и Италия. През 1922 г. той отива в Гърция и Турция, за да предава репортажи оттам за войната между тези страни. През 1923 г. Хемингуей два пъти посещава Испания, като втория път отива специално, за да гледа боеве с бикове на годишният фестивал в Памплона. Първите книги на Хемингуей, “Три разказа и десет стихотворения” (1923 г.) и “В наше време” (1924 г.), са публикувани в Париж. “Пролетни порои” се появява през 1926 г.; същата година излиза и първият сериозен роман на Хемингуей “И изгрява слънце”. Романът разказва за група изгнаници във Франция и Испания, членове на разочарованото “изгубено поколение” след Първата световна война.
Главни герои са лейди Брет Ашли и Джейк Барнс. Лейди Брет обича Джейк, който е ранен във войната и не може да отговори на нейните нужди. Въпреки, че Хемингуей изрично никога не уточнява нараняването на Джейк, изглежда, че той е изгубил своите тестикули, но не и пениса си. Джейк, Брет и тяхната странна група приятели имат разнообразни приключения из Европа – в Мадрид, Париж и Пампалона. Опитвайки се да се справят с отчаянието, те се обръщат към алкохола, насилието и секса. Историята е разказана в първо лице. Както и Джейк, Хемингуей също е бил ранен през войната, общ е и интересът им към бикоборството. Историята свършва с горчив привкус: "О, Джейк” – казва Брет, – “ние можехме да прекараме дяволски добре заедно". Хемингуей пише и преработва романа в различни части на Испания и Франция между 1924 и 1926 г. Той става неговият първи голям успех като романист. Въпреки че езикът на романа е семпъл, Хемингуей така умело използва недоизказаното и пропуснатото по подразбиране, че текстът придобива многопластова дълбочина и богатство. През 1957 г. романът е екранизиран.
След публикацията на “Мъже без жени” (1927 г.), Хемингуей се връща в Съединените щати, установявайки се Кий Уест, Флорида. Хемингуей и Елизабет Хадли се развеждат през 1927 г. и същата година той се жени за Полин Пфайфер, редактор на модно списание. Във Флорида той написва “Сбогом на оръжията”, публикуван през 1929 г. Сцена на историята е италианският фронт през Първата световна война, където двама влюбени намират кратко щастие. Романът пожънва огромен литературно-критичен и търговски успех.
През 1930-те Хемингуей написва такива големи произведения, като “Смърт следобед” (1932 г.), публицистичен разказ за испанското бикоборство, и “Зелените хълмове на Африка” (1935 г.) – история на ловно сафари в Източна Африка. “Цялата съвременна американска литература води началото си от една книга на Марк Твен, наречена “Хъкълбери Фин...” е може би най-често цитираният ред от тази книга. По романа “Да имаш и да нямаш” (1937 г.) е създаден филм, режисиран от Хауърд Хоукс. Двамата се сприятеляват в края на 1930-те. Хоукс също обича лова, риболова и пиенето. Хемингуей се сближава и с жената на Хоукс, Слим, която по-късно казва : "Имаше някакво непосредствено и мигновено привличане между нас, недекларирано, но много, много силно".
Разказват, че Хоукс се похвалил на Хемингуей, че може да направи "филм и от най-лошото му произведение". Авторът попитал, "Кое е най-лошото нещо, което някога съм писал?" А Хоукс отговорил, "Онова парче “Да имаш и да нямаш”" Хемингуей се съгласява. “Имах нужда от пари,"– ще каже по-късно той. Филмът обаче наистина става сполучлив. В писането на сценария му участва Уилям Фокнър. Уолис Стивънс веднъж нарича Хемингуей най-значителният от живите поети, поне що се касае до темата за необикновената действителност. Под "поет" Стивънс разбира стилистичните постижения на Хемингуей в краткия разказ. Сред неговите най прочути разкази е "Снеговете на Килиманджаро", който започва с епитаф за западния връх на планината, наречен “Дом на Бога”, близо до който са намерени останките на леопард. А долу в саваната неуспелият писател Хари умира от гангрена в ловен лагер. "Той обичаше твърде много, искаше твърде много, и пишеше за всичко това". Точно преди края на историята Хари има визия. Той сънува, че е качен на спасителен самолет да види върха на Килиманджаро - страхотно висок и невероятно бял под слънцето.


Кий Уест и испанска гражданска война
През 1937 г. Хемингуей наблюдава испанската гражданска война. Като много писатели, той поддържа каузата на лоялистите (поддръжниците на законно избраното социалистическо правителство). В Мадрид среща Марта Джелхорн, писателка и военен кореспондент, която става негова трета жена през 1940 г. В “За кого бие камбаната” (1940 г.) Хемингуей се връща отново към Испания. Той посвещава книгата на Джелхорн – Мария от този роман е частично моделирана по нея. Историята обхваща само няколко дни и се върти около взривяването на мост от малка група партизани. Докато героинята от “Сбогом на оръжията” умира след раждане на мъртво дете, тук главният герой, Робърт Джордан, жертва живота си за другарите и любовта. Темата за идването на смъртта е централна и в “През реката към дърветата” (1950 г.).
В допълнение към ловните експедиции в Африка и Уайоминг, Хемингуей развива страст към дълбоководния риболов в крайбрежните води на Кий Уест, Бахамите и Куба. Същевременно той екипира рибарската си лодка и наблюдава заедно с екипажа си дейностите на нацистите и техните подводници в областта по време на втората световна война.
През 1940 г. Хемингуей купува къща в околностите на Хавана, Куба. Природата там е рай за неговите котки. Първите години след сватбата му с Джелхорн са щастливи, но той скоро осъзнава, че тя не е домакиня, а отдадена на кариерата си журналистка. Джелхорн нарича Хемингуей своя "спътник по неволя". Тя е нетърпелива да пътува и да "усеща пулса на нацията" и света. В началото на 1941 г. Джелхорн предприема с Хемингуей дълго 30 000 мили пътуване до Китай. Разводът на Хемингуей с Джелхорн през 1945 г. е горчиво разочарование и за двамата. По-късно Джелхорн казва, че "е живяла с митоманиак – човек, който вярва във всичко, което казва, несъзнателен лъжец, измислящ лъжи, за да придаде значимост на всичко, което го заобикаля". През 1946 г. Хемингуей се връща в Куба. След като Джелхорн го изоставя, се жени за Мери Уелш, кореспондентка от списанието “Тайм”, която той среща в ресторант в Лондон през 1944 г.
Хемингуей започва да пие още като млад репортер. Той понася големи количества алкохол и дълго време това не се отразява на качеството на писателската му дейност. В края на 1940-те обаче започва да чува гласове в главата си. Има излишно тегло и високо кръвно налягане. Неразбирането от негова страна на опасностите от употребата на спиртни напитки личи от това, че сам учи сина си Патрик да пие, когато детето е едва 12 - годишно. Патрик също има проблеми с алкохол през целия си живот. Брат му Грегъри, който пък става травестит, използва наркотици и умира на 69 години в женски затвор във Флорида. След седмици на тежкото пиене в Испания, Хемингуей отива на лекар, който забелязва, че авторът вече е развил чернодробна цироза.
Романът “През реката към дърветата” се появява след цяло десетилетие на творческо безсилие и е приет зле от критиците и читателите. Но “Старецът и морето”, публикуван първо в списание “Лайф” през 1952, възвръща славата му. Това е кратка новела, в която се разказва за стар кубински рибар, наречен Сантяго, който след много усилия успява да улови гигантска риба. Но докато се прибере в пристанището, акулите изяждат рибата, както е привързана отвън към лодката. Прототипът на Сантяго е кубинският рибар Грегорио Фуентес, който умира през януари 2002 на 104 годишна възраст. Хемингуей планира да напише още една книга за борбата с бикове, но вместо това написва “Безкраен празник” – мемоари за 1920-те в Париж.
Хемингуей прекарва голяма част от времето си в Куба преди революцията от 1959 на Фидел Кастро. И след това остава и поддържа Кастро, но когато животът става твърде труден, напуска и се връща в Съединените щати. При посещение в Африка през 1954 г. Хемингуей претърпява самолетна катастрофа и лежи в болница. Същата година той започва да пише “Истинска при първа светлина” (True at First Light) – своята последна пълнометражна книга. Част от нея се появява в “Спортс Илюстрейтид” през 1972 г. под заглавие “Африкански дневник”.
През 1960 г. Хемингуей е хоспитализиран в клиниката Майо в Рочестър, Минесота, за лечение на депресия и изписан през 1961 г. По време на престоя му там два месеца е лекуван с електрически шокове. На 2 юли 1961 г. Хемингуей се самоубива с любимата си пушка в дома си в Кечъм, Айдахо. Няколко от романите на Хемингуей са публикувани посмъртно. “Истинска при първа светлина” (True at First Light) – описание на сафари в Кения, се появява чак през юли 1999 г.


Произведения
(1926) Пролетни води
(1926) И изгрява слънце
(1929) Сбогом на оръжията
(1935) Зелените хълмове на Африка
(1937) Да имаш и да нямаш
(1940) За кого бие камбаната
(1950) Отвъд реката, сред дърветата
(1952) Старецът и морето
(1961) Снеговете на Килиманджаро и други разкази
(1970) Острови на течението
(1986) Райската градина
(1999) True at First Light

Лично аз съм чела Зелените хълмове на Африка - невероятна книга, в която Хемингуей толкова подробно описва природата, че дори никога да не сте били в Африка, имате усещането, че току - що сте се завърнали оттам. Старецът и морето също е прекрасна и леко тъжна история, разказите му са фантастични, Отвъд реката, сред дърветата обаче не я препоръчвам на всеки - реалистичния начин на писане и военните истории едва ли ще са по вкуса на много читатели. И накрая - независимо от възрастта и жанровите предпочитания е добре всеки да прочете поне три произведения на великия Ърнест Хемингуей.
Върнете се в началото Go down
wentlee
Администратор



Брой мнения : 5125
Join date : 26.02.2009
Age : 42
Местожителство : Sliven

Автори - класици Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Автори - класици   Автори - класици I_icon_minitimeСъб 25 Сеп 2010 - 13:55

Всеки един от нас е израстнал с прекрасните детски книжки, положили началото на любовта ни към литературата. Нека научим малко повече за живота на едни от най-добрите според мен автори, сътворили чуден свят във вълшебните си произведения.

АСТРИД ЛИНДГРЕН
Автори - класици Astridlindgren

Астрид Анна Емилия Линдгрен (на шведски Astrid Anna Emilia Lindgren, моминско презиме Ериксон, Ericsson) е световноизвестна шведска детска писателка. Творбите ѝ са преведени на близо 70 езика (от арабски до зулу) и са издадени в повече от 100 страни. Първата история за най-популярната ѝ героиня, „Пипи Дългото чорапче“, е публикувана в Швеция през 1945 г. (първата книга за Пипи в България е от 1968 г.).
Астрид е родена в град Вимербю на 14 ноември 1907 г. в стара червена къща, заобиколена от ябълкови дръвчета и израства в Смоланд, Швеция. Тя е второто дете в семейството. Много от книгите ѝ са свързани с детството, прекарано в малко стопанство край Вимербю, или със семейството ѝ: бащата Самуел Аугуст Ериксон, майката-Хана, по-големия брат Густав и малките сестри Стина и Ингейерд.
Астрид Линдгрен е известна и с подкрепата за правата на детето и животните, както и със съпротивата срещу телесните наказания за деца.
След смъртта ѝ на 28 януари 2002 г., шведското правителство учредява Възпоменателната награда Астрид Линдгрен за детска и младежка литература. Наградата, която се присъжда, е 5 милиона шведски крони.
През 1958 г. Линдгрен е удостоена с приза „Ханс Кристиан Андерсен“, известен като „Нобеловата награда за детска литература“. Други важни отличия, които получава за творчеството си, са „Селма Лагерльоф“ (Швеция), „Карен Бликсен“ (Дания), „Лев Толстой“ (СССР), „Габриела Мистрал“ (Чили) и прочее. През 1978-ма германските книгоразпространители ѝ отреждат традиционната награда за мир на Франкфуртския панаир на книгата. През 1989 г. с награда „Алберт Швайцер“ американският Animal Welfare Institute отчита хуманитарния ѝ принос. През 1994 г. получава почетна алтернативна нобелова награда за нейните усилия за справедливост, ненасилие и разбирателство на малцинствата.


Едни от най-известните произведения на Астрид са:

Pippi Långstrump, 1945 - Пипи Дългото чорапче
Kati i Amerika, 1950 - Кати в Америка
Lillebror och Karlsson på taket, 1955 - Карлсон, който живее на покрива
Mio, min Mio, 1955 - Мили мой Мио
Barnen på Bråkmakargatan, 1958 - Децата от улица „Тряскаджийска“
Emil i Lönneberga, 1963 - Емил от Льонеберя
Bröderna lejonhjärta, 1973 - Братята с лъвски сърца
Ronja rövardotter, 1981 - Роня, дъщерята на разбойника



ЕРИХ КЕСТНЕР
Автори - класици Erihkestner

Ерих Кестнер (на немски: Erich Kästner) (1899-1974) е един от най-четените немскоезични писатели на XX век - лирик, белетрист, сценарист и сатирик, автор на популярни книги за деца.
Роден е в Дрезден, Кралство Саксония, и израства в дребнобуржоазна среда, в семейството на майстора-седлар Емил Кестнер и домашната прислужница Ида Аугустин. По-късно майка му работи като фризьорка, за да подпомага семейния бюджет. През целия си живот Ерих запазва най-нежно отношение към нея. През 1913 г. постъпва в педагогически колеж в Дрезден, но напуска през 1916 г., малко преди да завърши своите учения. В 1917 г., още ученик, Кестнер е мобилизиран и като артилерист участва в Първата световна война. Завършва гимназия с отличие и получава за това "Златната стипендия на град Дрезден". Следва литература, история, философия и театрознание в Лайпциг, като дори успява да защити докторска дисертация. После се преселва в Берлин, сътрудничи на редица вестници със стихотворения, репортажи и рецензии и си създава име на блестящ хуморист и сатирик, както и на проникновен писател за деца.

След края на Втората световна война Кестнер се установява в Мюнхен, където заедно със завърналите се от емиграция приятели основава литературното кабаре "Ди Шаубуде" - за него написва множество песни, оформили модерния немски градски шансон.
Тъничката книжка на Ерих Кестнер "Емил и детективите" (1928) се разграбва, преди още да е засъхнало мастилото, романът скоро е преведен на двадесет и четири, а до днес вече на петдесет и девет езика. Една след друга излизат "Антон и Точица" (1931), "Фабиан. Историята на един моралист" (1931) и "Хвърчащата класна стая" (1933), които го утвърждават като блестящ разказвач. След Втората световна война Кестнер създава още книги за деца, между които "Двойната Лотхен" (1949) (до 2007 г. по романа са направени осем филма в различни държави), "Конференцията на животните" (1949) и "Малкият мъж и Малката мис" (1967).
Още първата стихосбирка на Ерих Кестнер "Сърце върху талията" (1928), а особено "Лирична домашна аптечка на доктор Е. К." (1936), разкриват собствен, неподражаем поетически стил, който остроумно използва и пародира езика на всекидневието. Този тон критиката назовава "нова обективност" (Neue Sachlichkeit). А писателят сам определя себе си като моралист, който воюва с еснафския морал, фалшивия патос и милитаризма. Затова си спечелва прозвището "будното око и съвестта на епохата". Кестнер казва: "Аз съм като тенекиеното петле, което немирни деца са привързали скришом с въженце. Щом вятърът смени посоката си, всички други ветропоказатели се завъртат, освен мене. Просто не мога! Някои наричат това 'закостенялост', а други - 'характер'."
Ерих Кестнер е удостоен за творчеството си с редица отличия, между които престижната литературна награда "Георг Бюхнер" (1957) и наградата "Ханс Кристиан Андерсен" (1960). В чест на писателя прес-клубът в родния му град Дрезден учредява през 1994 г. културната награда "Ерих Кестнер".

В България са публикувани десет романа и сборници с разкази на писателя. От 1995 г. в София съществува детска градина, основно училище и гимназия "Ерих Кестнер".


Списък на произведенията на Ерих Кестнер:

Herz auf Taille, 1928
„Емил и детективите“ (Emil und die Detektive), 1928
Lärm im Spiegel, 1929
Leben in dieser Zeit, 1929
Ein Mann gibt Auskunft, 1930
„Антон и Точица“ (Pünktchen und Anton), 1931
„Това се случи на 35-ти май“ (Der 35. Mai), 1931
„Фабиан“ (Fabian. Die Geschichte eines Moralisten), 1931
Gesang zwischen den Stühlen, 1932
„Хвърчащата класна стая“ (Das fliegende Klassenzimmer), 1933
„Трима мъже в снега“ (Drei Männer im Schnee), 1934
„Емил и тримата близнаци“ (Emil und die drei Zwillinge), 1934
„Изчезналата миниатюра“ (Die verschwundene Miniatur), 1935
Doktor Erich Kästners Lyrische Hausapotheke, 1936
„Презгранично пътуване“ (Georg und die Zwischenfälle), 1938
Die Konferenz der Tiere, 1949
Die dreizehn Monate, 1955
Die Schule der Diktatoren, 1957
„Когато бях малък“ (Als ich ein kleiner Junge war), 1957 (автобиография)
Die Ballade vom Nachahmungstrieb, 1959
Notabene 45, 1961
Das Schwein beim Friseur, 1962
„Малкият мъж“ (Der kleine Mann), 1963
„Малкият мъж и Малката мис“ (Der kleine Mann und die kleine Miss), 1967
...was nicht in euren Lesebüchern steht, 1968
Върнете се в началото Go down
autovip

autovip


Брой мнения : 50
Join date : 10.06.2011
Местожителство : Хасково

Автори - класици Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Автори - класици   Автори - класици I_icon_minitimeСря 6 Юли 2011 - 11:19

Благодаря на хората положили усилия да ни запознаят така подробно с битието на тези обичани писатели. Чел съм ги почти всичките но любимия ме е Джек Лондон.
Върнете се в началото Go down
jjanet

jjanet


Брой мнения : 60
Join date : 27.10.2010

Автори - класици Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Автори - класици   Автори - класици I_icon_minitimeЧет 11 Авг 2011 - 14:25

Всички те са спамени от детството ми. Велики личности оставаики след себеси незабравиме книги.
Върнете се в началото Go down
Sponsored content





Автори - класици Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Автори - класици   Автори - класици I_icon_minitime

Върнете се в началото Go down
 
Автори - класици
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1
 Similar topics
-
» Любими цитати от автори
» Любими книги и техните автори

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Booklovers :: Забавление :: Книги-
Идете на: